Mi hozhatja közelebb a klasszikus kkv-ket a tőkepiacokhoz, nyitottak-e az ilyen típusú finanszírozásra a hazai vállalatok?
Az MFB Investnek edukációs szerepe van abban, hogy a kkv-k egyre többet tudjanak meg a tőkebefektetésekről, a banki finanszírozás mellett igénybe vehető egyéb finanszírozási lehetőségekről. Célunk, hogy minél szélesebb körrel ismertessük meg a tőkebefektetést, mint finanszírozási eszközt. Komoly lépés, amikor egy vállalat vezetőjével eljutunk odáig, hogy a konzultációkat követően személyre szabott konstrukciókat tudunk felvázolni. Az igazán nagy áttörés az a pillanat, amikor a kollégákkal folytatott beszélgetések során elhiszik, hogy közösek lehetnek a céljaink, hiszen mi tartósan kötelezzük el magunkat mellettük, tényleges tulajdonosokká válunk a befektetéseink által. A pénzintézetekkel szemben egy esetleges nehézség esetén pedig együttműködőek vagyunk és segítjük a tulajdonosokat, hogy átlendüljenek a problémákon. Fontos, hogy „képbe hozzuk” őket. Nem egyszerű műfaj az ilyen típusú pénzügyi edukáció, ennek még nincs is itthon hagyománya, nincsenek gyökerei. Többek között ezért is tervezzük a BÉT-tel közös, szorosabb együttműködés elindítását.
Milyen stratégia mentén dolgozik a menedzsment, melyek a legfontosabb rövidtávon megoldandó feladatok?
Elsődleges célunk a kis- és közepes vállalkozások minél teljesebb körű tőkefinanszírozása. Új finanszírozási opcióként szeretnénk bevezetni a vállalati kötvények lejegyzésének a lehetőségét. A jelenlegi alacsony kamatkörnyezetben ez vonzó forrásbevonás lehet olyan gazdasági társaságok részére, ahol a tulajdonosok nem szeretnének a cégükbe külső tulajdonos révén újabb finanszírozót bevonni, ugyanakkor a vállalkozás hitelből történő finanszírozása is nehézkes.
Stratégiánk ugyancsak fontos része, hogy a meglévő kockázati tőkealapjaink mellé újabb alapokat hozzunk létre. Ilyen a hamarosan induló városi tőke alapunk, melyet azért hoztunk létre, hogy a kedvezményezett városok visszatérítendő támogatásból vagy egyéb forrásból, tőkebefektetések útján valósíthassanak meg városfejlesztési célokat. Jelenleg is tárgyalunk újabb tőkealapok elindításáról, mások mellett az Értéktőzsdével is.
Mit gondol, mi befolyásolhatja a tőkebefektetések piacát a következő években?
Elsősorban az informatika folyamatos fejlődése és ennek tőkeigénye. Az MFB Invest szerepéből adódóan azonban a klasszikus befektetési területekre koncentrál, itt is van tennivalónk. Egyértelműen látható, hogy a rendszerváltás időszakában megalakított magánvállalkozások jelentős hányada a generációváltás problémájával szembesül. Az MFB Csoport azoknak a családi vállalkozásoknak szeretne segíteni, ahol a családon belüli utódlás nem megoldott. A közelmúltban elindított program célja, hogy társfinanszírozást nyújtson befektetőknek, vagy befektető csoportoknak. Társaságunk az új tulajdonosi struktúra megteremetését tőkeági finanszírozással fogja támogatni.